Videa aplikací

Zde pouze letem světem zveřejňuji publikovaná videa aplikací, které jsem rozchodil. Jestliže by byl k jakémukoliv videu dotaz (jak je to udělaný, případně co to má vůbec dělat) - klidně napište, rád pomůžu.

Komunikace mezi PLC a mikroprocesorem

Ve videu je demonstrována základní komunikace mezi jednočipem AtMega32 a řídicím systémem SIEMENS S7-1200. Vlastní komunikace probíhá po sérivoé lince RS485, na které je masterem S7-1200 vybavená komunikačním procesorem CM1241. Inkrementace zobrazované proměnné probíhá právě v jednočipu, odkud je periodicky řídicím systémem vyčítána a zobrazena na operátorském panelu TP700 comfort. Na straně jednočipu se z hlediska komunikace jedná o využití UART jednotky (RS232), která je převedena prostřednictvím obvodu MAX485 na linku RS485 - řízení toku je zajištěno signálem z k tomu určeného pinu portu (Read/Write). Z hlediska programové výbavy je v jednočipu zajištěn pouze výpočet CRC (kontrolního součtu) a funkce čtení vstupních registrů. Pro odposlech komunikace jsem použil Rx port převodníku Papouch, o interpretaci na lince odposlechnutých dat se postaral terminálový program, který sestavil Ing. Stanislav Mašláň - zároveň ho vřele doporučuji, naleznete ho zde:
 

VNC komunikace s comfort panelem SIEMENS

Na videu je stručně nastíněna možnost, kterou disponují panely SIEMENS řady comfort - tedy VNC přístupem, což lze chápat jakou vzdálenou plochu těchto panelů. Konkrétně je na videu prováděno připojení k panelu umístěného v Itálii - mobil se připojí do příslušné sítě, kde je připojen i panel prostřednictvím VPN klienta pro androidy, následně je na panel přistoupeno (pro webové prohlížeče přinejmenším tehdy nebyly k dispozici applety pro spuštění skriptu) prostřednictvím SIEMENS sm@rt client - musím podotknout, že ve jménu vzdálené podpory se jedná o velmi vítaný nástroj. (Jinak - jako podklad je použita skladba bývalé kapely PROJECTmusic nahraná kdysi v mém studiu :-))

Frekvenční měnič EMERSON řízený po MODBUSu řídicím systémem S7-1200

V rámci nějaké zakázky jsem si zde odzkušoval ovládání frekvenčního měniče EMERSON prostřednictvím MODBUSu po sériové lince RS485. Co k tomu dodat? Vizualizace je realizována dotykovým basic panelem (dnes už to začíná být výběhový typ) SIEMENS KTP600, řízení obstarává a masterem na komunikační sběrnici je SIEMENS S7-1200 (který se mnou zažil už hodnbě krušných chvil) - zde bych věnoval minutu ticha za jeden z měničů, který jsem už stihl poslat do pekel. Na videu je realizováno jednoduché sekvenční řízení, porucha, která na měniči problikává, je přepětí na DC meziobvodu měniče (hold krátká decelerační rampa, jelikož není připojen brzdný rezistor, nemá to tu energii kam cpát). Měnič je po MODBUSu řízen kompletně inverzí a úpravami hodnot v jeho registrech, mimo komunikaci je obsluhována pouze deblokace (inhibit funkce DC meziobvodu).

Diskusní téma: Videa aplikací

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Automatizace

V této rubrice nejsou žádné články.