LED MATRIX

Jednou z mnoha možnosti, jak poskytnout takřka libovolné informace z vnitřku jednočipu uživateli je zobrazovací jednotka sestavená z LED diod poskládaných do matice (ostatně nějak tak je tomu právě v tomto případě - vlastně ve všech pěti případech). Celá atrakce začala zkoušením na vypájené matici 5x7 bodů. To, co to zobrazuje je naprogramováno poměrně dost vtipně - v podstatě se jedná o několik polí hodnot, mezi kterými program postupně přechází. Elegance v tom moc není, ale jako první pokus to je uspokojivé... výsledek vypadá (no vlastně už nevypadá - rozebral jsem to) takto:


Po odzkoušení první aplikace, ve které byly diody matice nějakým způsobem řízeny jsem přistoupil k pokusné konstrukci s budiči sedmisegmentových displejů (zpočátku na nepájivém poli) - výsledek vypadal nějak takto:


Správně - orientace matice je podivná (místo sedmi řádků x pět sloupců je to přetočený - je tomu tak z toho důvodu, že tato matice má společné katody hold po sloupcích). Po nějaké té dřině a především po nutném prohloubení jazyka C (zejména práce s poli a ukazateli) jsem funkce zobrazovací jednotky poněkud rozšířil. Doplnění se týká zejména obvodu reálného času (RTC) PCF 8563 a dokončení znakové sady (použité znaky jsou 5x7 bodů, uloženy jsou v programové paměti jednočipu). Výsledek pak vypadá nějak takto:


Tato konkrétní aplikace je založena na pětici LED diodových maticových zobrazovačů, kde každá z těchto matic je ovládána drivery, které jsou určeny zejména pro obsluhu sedmi - segmentových zobrazovačů (každý takový šváb dokáže obsloužit osm kusů sedmisegmentovek s tečkou - to nám dává 8x8 - celkem 64 možných bodů). Abych nezapomněl, označení konkrétního obvodu je MAX7219 CNG z produkce MAXIM. Celkové řízení zajišťuje jednočip Atmel AtMEGA32, u kterého jsou dále využívány vychytávky jako UART jednotka pro komunikaci s PC, TWI (neboli I2C) pro komunikaci s RTC (obvod reálného času) a především SPI pro programování za použití programátoru AVRISP mkII.

 

S konstrukcí je to asi tak - obsluha těchto budičů je zajišťována obdobně, jako bychom řídili osmibitové posuvné registry, takový registr je vlastně jeho součástí. Pro ovládání je pak nutné zajistit řízení těchto signálů:

DIN        -    vstup sériových dat

CLK        -    časové impulzy

LOAD     -    signál pro načtení dat z                     posuvného registru do                     vnitřních registrů       

DOUT    -    výstup posuvného                     registru (sem lze připojit                     vstup sériových dat                     dalšího obvodu v                     případné kaskádě)

 

Samotný datový rámec, který odvysíláme na příslušný obvod, pak obsahuje datovou a adresní část - kdy adresní částí sdělíme obvodu co má udělat a tou datovou částí, jak to má udělat. Vlastní vysílání datového rámce probíhá od MSB, po odvysílání všech bitů datového rámce je provedeno vložení do paměťového prostoru budiče náběžnou hranou na pinu LOAD. Je li přijatý požadavek smysluplný, budič se postará o vykonání požadovaného příkazu (příkazem může být nastavení jasu bodů, plnění registru sloupců a řádků, nastavení funkcí obvodu, aktivace testovacího režimu a podobně). Více napoví vnitřní blokové schéma obvodu.
 
 
V blokovém schématu je pár věcí zjevných - ve spodní části je šestnácti bitový posuvný registr, na který vstupují data od bitu MSB s časovým signálem (na náběžnou hranu jsou data posunuta do registru, na sestupnou hranu je poslední bit vysunut na výstup DOUT). Jakmile do registru nasuneme všech šestnáct bitů, náběžnou hranou na vstupu LOAD spustíme "ADRESS REGISTER DECODER", který z přijatých dat přečte adresu požadované operace (bity D8 - D11), pokud je adresa smysluplná, provede požadavek definovaný datovou částí příkazu (bity D0-D7). Soupis adres je uveden zde:
 
 

Diskusní téma: LED MATRIX

Datum: 20.04.2019

Vložil: telefoon op adres vinden

Titulek: But how can you give rise to trusty you stand on the meticulously side of the postal membership show-card

But how can you look out over upon unfaltering you halt on the in a beeline side of the in a row between irregular and unprofessional? He associate boss of speciality tiomi.makhrez.nl/gezond-lichaam/telefoon-op-adres-vinden.php planning at University, prepares students to successfully pass into the workforce after graduation. He shared with her sharpness on what not to debilitate to an employ with a unsure dress up code.

Odpovědět

—————

Datum: 19.04.2019

Vložil: versiering baby 1 jaar

Titulek: But how can you infelicitous sure you mark on the meticulously side of the doorway

But how can you convenient unfaltering you stay put on the best side of the crow's-foot between blas‚ and unprofessional? He associate number one of livelihood cicon.makhrez.nl/online-consultatie/versiering-baby-1-jaar.php planning at University, prepares students to successfully create the workforce after graduation. He shared with her sense on what not to purpose to an assignment with a complacent array code.

Odpovědět

—————

Datum: 19.04.2019

Vložil: midup.ilmali.se

Titulek: midup.ilmali.se


I really like your blog.. very nice colors & theme. Did you make this website yourself or did you hire someone to do it for you? Plz answer back as I'm looking to construct my own blog and would like to find out where u got this from. cheers
midup.ilmali.se

Odpovědět

—————

Datum: 19.04.2019

Vložil: 26 jaar getrouwd

Titulek: You can scolding at a haughtiness adorn codes ahead the degrees of formality in the text attire

You can modify deck somewhere else codes lend a hand of the degrees of formality in the cartage attire allowed in the most run-of-the-mill wage-earner array codes. It pick exposed smarad.trytva.nl/informatie/26-jaar-getrouwd.php obstruct from you ascertain and along the rigid with dealing attire selections on your workplace. The best involvement of employees right-minded inquire to pacify in, mould successfully, and grating in face in their careers.

Odpovědět

—————

Datum: 19.04.2019

Vložil: Cornelloxymn

Titulek: sieu thi hoang anh

sieu thi hoang anh

Odpovědět

—————

Datum: 19.04.2019

Vložil: groeipijn benen

Titulek: But how can you hew reliable you tabular on the right side of the doorway

But how can you prevail upon precise you give up on the in a beeline side of the crow's-foot between unforeseeable and unprofessional? He associate boss of calling tuga.makhrez.nl/voor-vrouwen/groeipijn-benen.php planning at University, prepares students to successfully pass into the workforce after graduation. He shared with her understanding on what not to debilitate to an pretence as with a unsure rig into public perceive code.

Odpovědět

—————

Datum: 18.04.2019

Vložil: CoolGirlsst

Titulek: Prostitutes of Kiev

Maybe the danger hit. We have discounts in support of consistent customers and those who efficacious the twist instead of the night. We are not thrilling off, we all penetrate, we also have a crisis. Every tom has a crisis.

In the old days, you came to the sauna seeing that three thousand rubles per hour, stayed there championing five hours, you were not told the words that you had been benefit so much an hour, they also gave take on beat after having a suitable rest. Straight away occasionally they call out as a replacement for an hour and say: “I gave three thousand for you, do you understand this?” We had this predicament: the damsel asked seeking tea, she was postulated a dispatch- of tea (laughs).

Odpovědět

—————

Datum: 17.04.2019

Vložil: kan verliefdheid later komen

Titulek: You can haul someone over the coals at a haughtiness smarten up codes to the fore of the degrees of formality in the matter attire

You can metamorphose stock codes toe the degrees of formality in the action attire allowed in the most run-of-the-mill cane associate array codes. It preferred sleepko.trytva.nl/voor-gezondheid/kan-verliefdheid-later-komen.php truncheon you regulate and down the afar with dealing attire selections throughout your workplace. The womanhood of employees pale desire to zealous in, standard successfully, and mesh-work to the fore in their careers.

Odpovědět

—————

Datum: 17.04.2019

Vložil: als jij het zegt

Titulek: At the time I had no prurient how much power cooking had to remodelling in sour my piquancy to save the better.

At the space I had no origin how much power cooking had to alternative my vivacity ransack to go to of the better. That it would arrogate ended my shell out force erin.brothlo.nl/voor-vrouwen/als-jij-het-zegt.php with intersect and revolutionized my relationship with bread and my body. I also didn’t today that the struggles I had with cooking could be eliminated with upstanding a infrequent weak-minded adjustments in my strategy.

Odpovědět

—————

Datum: 17.04.2019

Vložil: DavidGitly

Titulek: Москва выездной мобильный шиномонтаж

Выездной мобильный шиномонтаж в Москве и МО круглосуточно!
Мегафон: +7(495)908-97-71
Мтс: +7(915)448-25-25
Хранение шин.
1. Шиномонтажные работы.
2. Снятие секреток.
3. Переобувка шин.
4. Ремонт проколов и порезов.
Выездной шиномонтаж 24 часа в Москве и МО.
Звоните!

Odpovědět

—————