LED MATRIX

Jednou z mnoha možnosti, jak poskytnout takřka libovolné informace z vnitřku jednočipu uživateli je zobrazovací jednotka sestavená z LED diod poskládaných do matice (ostatně nějak tak je tomu právě v tomto případě - vlastně ve všech pěti případech). Celá atrakce začala zkoušením na vypájené matici 5x7 bodů. To, co to zobrazuje je naprogramováno poměrně dost vtipně - v podstatě se jedná o několik polí hodnot, mezi kterými program postupně přechází. Elegance v tom moc není, ale jako první pokus to je uspokojivé... výsledek vypadá (no vlastně už nevypadá - rozebral jsem to) takto:


Po odzkoušení první aplikace, ve které byly diody matice nějakým způsobem řízeny jsem přistoupil k pokusné konstrukci s budiči sedmisegmentových displejů (zpočátku na nepájivém poli) - výsledek vypadal nějak takto:


Správně - orientace matice je podivná (místo sedmi řádků x pět sloupců je to přetočený - je tomu tak z toho důvodu, že tato matice má společné katody hold po sloupcích). Po nějaké té dřině a především po nutném prohloubení jazyka C (zejména práce s poli a ukazateli) jsem funkce zobrazovací jednotky poněkud rozšířil. Doplnění se týká zejména obvodu reálného času (RTC) PCF 8563 a dokončení znakové sady (použité znaky jsou 5x7 bodů, uloženy jsou v programové paměti jednočipu). Výsledek pak vypadá nějak takto:


Tato konkrétní aplikace je založena na pětici LED diodových maticových zobrazovačů, kde každá z těchto matic je ovládána drivery, které jsou určeny zejména pro obsluhu sedmi - segmentových zobrazovačů (každý takový šváb dokáže obsloužit osm kusů sedmisegmentovek s tečkou - to nám dává 8x8 - celkem 64 možných bodů). Abych nezapomněl, označení konkrétního obvodu je MAX7219 CNG z produkce MAXIM. Celkové řízení zajišťuje jednočip Atmel AtMEGA32, u kterého jsou dále využívány vychytávky jako UART jednotka pro komunikaci s PC, TWI (neboli I2C) pro komunikaci s RTC (obvod reálného času) a především SPI pro programování za použití programátoru AVRISP mkII.

 

S konstrukcí je to asi tak - obsluha těchto budičů je zajišťována obdobně, jako bychom řídili osmibitové posuvné registry, takový registr je vlastně jeho součástí. Pro ovládání je pak nutné zajistit řízení těchto signálů:

DIN        -    vstup sériových dat

CLK        -    časové impulzy

LOAD     -    signál pro načtení dat z                     posuvného registru do                     vnitřních registrů       

DOUT    -    výstup posuvného                     registru (sem lze připojit                     vstup sériových dat                     dalšího obvodu v                     případné kaskádě)

 

Samotný datový rámec, který odvysíláme na příslušný obvod, pak obsahuje datovou a adresní část - kdy adresní částí sdělíme obvodu co má udělat a tou datovou částí, jak to má udělat. Vlastní vysílání datového rámce probíhá od MSB, po odvysílání všech bitů datového rámce je provedeno vložení do paměťového prostoru budiče náběžnou hranou na pinu LOAD. Je li přijatý požadavek smysluplný, budič se postará o vykonání požadovaného příkazu (příkazem může být nastavení jasu bodů, plnění registru sloupců a řádků, nastavení funkcí obvodu, aktivace testovacího režimu a podobně). Více napoví vnitřní blokové schéma obvodu.
 
 
V blokovém schématu je pár věcí zjevných - ve spodní části je šestnácti bitový posuvný registr, na který vstupují data od bitu MSB s časovým signálem (na náběžnou hranu jsou data posunuta do registru, na sestupnou hranu je poslední bit vysunut na výstup DOUT). Jakmile do registru nasuneme všech šestnáct bitů, náběžnou hranou na vstupu LOAD spustíme "ADRESS REGISTER DECODER", který z přijatých dat přečte adresu požadované operace (bity D8 - D11), pokud je adresa smysluplná, provede požadavek definovaný datovou částí příkazu (bity D0-D7). Soupis adres je uveden zde:
 
 

Diskusní téma: LED MATRIX

Datum: 19.01.2020

Vložil: VLMax

Titulek: Мультимодальные перевозки грузов

Участник внешнеэкономической деятельности MSC

Комплексные логистические решения - Сотрудники транспортной группы MSC разработают индивидуальное решение под требование Вашего бизнеса, объединяющие весь комплекс услуг по организации доставки груза до Вашего склада в кратчайшие сроки с минимальными затратами. Мы объединили все услуги компании и готовы разработать для Вас индивидуальное коммерческое предложение на поставку груза снизив риски и оптимизировав расходы.

--
Kind regards,
Yulia | International freight forwarding and customs clearance
MAESTRO SHIPPING COMPANY
Russia, 692918, Primorsky Krai, Nakhodka, street. Michurina 11a, floor 3, office 36
p. 8 800 600-58-54 | m. +7 914 338-28-01 (viber, wechat, telegram, whatsapp)
e. mtmd2-nhk@msc.com.ru | w. www.msc.com.ru

Odpovědět

—————

Datum: 19.01.2020

Vložil: free sd card data recovery software to get data back

Titulek: free sd card data recovery software to get data back

Today, while I was at work, my sister stole my iPad and tested to see if it can survive a forty foot drop, just so she can be a youtube sensation. My apple ipad is now destroyed and she has 83 views. I know this is entirely off topic but I had to share it with someone!| а

Odpovědět

—————

Datum: 18.01.2020

Vložil: odnrqzvcgc

Titulek: Ethical Position crync

Resistance but silence I couldn't hold and I couldn't strain

Odpovědět

—————

Datum: 18.01.2020

Vložil: cdsakddlr

Titulek: вполне себе годнота

вполне себе годнота

Odpovědět

—————

Datum: 10.01.2020

Vložil: hpcdeeucal

Titulek: Meet Attitude crync

Girdles the casse was of the esoteric

Odpovědět

—————

Datum: 07.01.2020

Vložil: mmoyaxjfem

Titulek: Passable Plat crync

with inductive yorkshire

Odpovědět

—————

Datum: 01.01.2020

Vložil: ewuplopmmn

Titulek: Honourable Attitude crync

And constancy where to reintroduce and jaundice most for tarsi

Odpovědět

—————

Datum: 25.12.2019

Vložil: mechluurzj

Titulek: Seemly Put crync

Do not high-minded or bulk scollops

Odpovědět

—————

Datum: 25.12.2019

Vložil: eqbmucrrht

Titulek: Forgather Site crync

Smoothly arabic together with the genomic compress RNA to spirit a hippopotamus mandarin that subgroups from the distress of the positive help

Odpovědět

—————

Datum: 23.12.2019

Vložil: VincentFlamy

Titulek: Частное детективное агентсво "Chekist"

Детективное агентство "Чекист"
Хотим предложить Вам полный ассортимент услуг детективного агентства для физ. и юр. лиц.
В нашем агентстве работают профессионалы самого высокого уровня, приятный ценник, оперативность.

Поиск любой информации на частных лиц и компании;
Установление точного места нахождения, детализации мобильных операторов;
Архивы переписок соцсетей, электронных почт и Whatsapp, Telegram;
Поиск лиц;
Удаление компромата и клеветы в интернете;
Удаленная СБ для Вашего бизнеса;
Конкурентная разведка
Моб телефон: 7-985-915-78-48 Вацап, Телеграм, Вайбер

Безопасный способ связи с нами - мессенджеры Вотсапп и Telegram - мы ценим Вашу безопасность.

Не нужно отвечать на это сообщение. Используйте контакты Агентства

Odpovědět

—————