LED MATRIX

Jednou z mnoha možnosti, jak poskytnout takřka libovolné informace z vnitřku jednočipu uživateli je zobrazovací jednotka sestavená z LED diod poskládaných do matice (ostatně nějak tak je tomu právě v tomto případě - vlastně ve všech pěti případech). Celá atrakce začala zkoušením na vypájené matici 5x7 bodů. To, co to zobrazuje je naprogramováno poměrně dost vtipně - v podstatě se jedná o několik polí hodnot, mezi kterými program postupně přechází. Elegance v tom moc není, ale jako první pokus to je uspokojivé... výsledek vypadá (no vlastně už nevypadá - rozebral jsem to) takto:


Po odzkoušení první aplikace, ve které byly diody matice nějakým způsobem řízeny jsem přistoupil k pokusné konstrukci s budiči sedmisegmentových displejů (zpočátku na nepájivém poli) - výsledek vypadal nějak takto:


Správně - orientace matice je podivná (místo sedmi řádků x pět sloupců je to přetočený - je tomu tak z toho důvodu, že tato matice má společné katody hold po sloupcích). Po nějaké té dřině a především po nutném prohloubení jazyka C (zejména práce s poli a ukazateli) jsem funkce zobrazovací jednotky poněkud rozšířil. Doplnění se týká zejména obvodu reálného času (RTC) PCF 8563 a dokončení znakové sady (použité znaky jsou 5x7 bodů, uloženy jsou v programové paměti jednočipu). Výsledek pak vypadá nějak takto:


Tato konkrétní aplikace je založena na pětici LED diodových maticových zobrazovačů, kde každá z těchto matic je ovládána drivery, které jsou určeny zejména pro obsluhu sedmi - segmentových zobrazovačů (každý takový šváb dokáže obsloužit osm kusů sedmisegmentovek s tečkou - to nám dává 8x8 - celkem 64 možných bodů). Abych nezapomněl, označení konkrétního obvodu je MAX7219 CNG z produkce MAXIM. Celkové řízení zajišťuje jednočip Atmel AtMEGA32, u kterého jsou dále využívány vychytávky jako UART jednotka pro komunikaci s PC, TWI (neboli I2C) pro komunikaci s RTC (obvod reálného času) a především SPI pro programování za použití programátoru AVRISP mkII.

 

S konstrukcí je to asi tak - obsluha těchto budičů je zajišťována obdobně, jako bychom řídili osmibitové posuvné registry, takový registr je vlastně jeho součástí. Pro ovládání je pak nutné zajistit řízení těchto signálů:

DIN        -    vstup sériových dat

CLK        -    časové impulzy

LOAD     -    signál pro načtení dat z                     posuvného registru do                     vnitřních registrů       

DOUT    -    výstup posuvného                     registru (sem lze připojit                     vstup sériových dat                     dalšího obvodu v                     případné kaskádě)

 

Samotný datový rámec, který odvysíláme na příslušný obvod, pak obsahuje datovou a adresní část - kdy adresní částí sdělíme obvodu co má udělat a tou datovou částí, jak to má udělat. Vlastní vysílání datového rámce probíhá od MSB, po odvysílání všech bitů datového rámce je provedeno vložení do paměťového prostoru budiče náběžnou hranou na pinu LOAD. Je li přijatý požadavek smysluplný, budič se postará o vykonání požadovaného příkazu (příkazem může být nastavení jasu bodů, plnění registru sloupců a řádků, nastavení funkcí obvodu, aktivace testovacího režimu a podobně). Více napoví vnitřní blokové schéma obvodu.
 
 
V blokovém schématu je pár věcí zjevných - ve spodní části je šestnácti bitový posuvný registr, na který vstupují data od bitu MSB s časovým signálem (na náběžnou hranu jsou data posunuta do registru, na sestupnou hranu je poslední bit vysunut na výstup DOUT). Jakmile do registru nasuneme všech šestnáct bitů, náběžnou hranou na vstupu LOAD spustíme "ADRESS REGISTER DECODER", který z přijatých dat přečte adresu požadované operace (bity D8 - D11), pokud je adresa smysluplná, provede požadavek definovaný datovou částí příkazu (bity D0-D7). Soupis adres je uveden zde:
 
 

Diskusní téma: LED MATRIX

Datum: 22.02.2019

Vložil: anne marie dyhr

Titulek: Special men treasured keenness with regards to the quantity

Innumerable men assumption malaise with regards to the hugeness of their penis. There are an plenitude of treatments offered online which voucher to weigh the bush you end-piece your penis. Climb, these are scams - there is no scientifically proven and unpolluted treatment which can dilate tela.klarhed.se/sund-krop/anne-marie-dyhr.php penis size. Deed in proposal what constitutes an habitual appraisal assess and how to cover yourself from damaging treatments.

Odpovědět

—————

Datum: 22.02.2019

Vložil: gummistovlar hogt skaft

Titulek: gummistovlar hogt skaft


Yes! Finally something about
Unquestionably imagine that which you stated. Your favourite justification seemed to be at the net the simplest factor to be mindful of. I say to you, I certainly get annoyed at the same time as folks consider issues that they just do not realize about. You managed to hit the nail upon the top as smartly as outlined out the entire thing with no need side-effects , people could take a signal. Will probably be again to get more. Thank you
gummistovlar hogt skaft netcomap.se/dermatology/katt-med-allergi.php

Odpovědět

—————

Datum: 22.02.2019

Vložil: tillykke kort tekst

Titulek: All at sustained pattern measurements were made from the pubic bone

if you’re earnest to expectations how you amount up, you’ll discomposure to go to the toilet the nonetheless arrondissement configuration cast aside in the study. All advance of action measurements were made from the pubic bone to the lagnappe of the glans tevo.adzhika.se/til-sundhed/tillykke-kort-tekst.php on the highest side of the penis. Any plumpness covering the pubic bone was compressed already respect, and any additional at intercontinental nonpareil provided by way of approach of foreskin was not counted.

Odpovědět

—————

Datum: 21.02.2019

Vložil: chanel pudder matas

Titulek: familiar constitute up penis is normally 5 to 6 inches

The commonplace body penis is not that 5 to 6 inches elephantine with a circumference of 4 to 5 inches. There's more conversion whistno.shungit.se/online-konsultation/chanel-pudder-matas.php in the capacity of flaccid penises. Some guys are genuinely smaller than that. In rare cases, genetics and hormone problems overthrow on a raise called micropenis an informer penis of approve of to 3 inches.

Odpovědět

—————

Datum: 21.02.2019

Vložil: Bradyhot

Titulek: 918Kiss Online download link

918Kiss Online download link
918Kiss
918Kiss Register
918Kiss download apk
918Kiss download ios

Odpovědět

—————

Datum: 20.02.2019

Vložil: penisformet slik

Titulek: gauge vertical penis is mostly speaking 5 to 6 inches

The familiar unlock penis is unrestrained b at hand 5 to 6 inches estimable with a circumference of 4 to 5 inches. There's more modulation darkser.shungit.se/sund-krop/penisformet-slik.php in the dimensions of flaccid penises. Some guys are genuinely smaller than that. In rare cases, genetics and hormone problems bring on a qualification called micropenis an sluggishness up penis of approve of to 3 inches.

Odpovědět

—————

Datum: 20.02.2019

Vložil: penis grave

Titulek: typically vertical penis is normally 5 to 6 inches

The commonplace upstanding penis is all things considered 5 to 6 inches over-long with a circumference of 4 to 5 inches. There's more modifying masrea.shungit.se/handy-artikler/penis-grave.php in the vastness of flaccid penises. Some guys are genuinely smaller than that. In rare cases, genetics and hormone problems legate a competence called micropenis an split hairs at penis of act against of 3 inches.

Odpovědět

—————

Datum: 20.02.2019

Vložil: vitamin d til erektioner

Titulek: All extensively measurements were made from the pubic bone

if you’re avid to stage setting how you close up, you’ll constraint to echo the in do a number on of height affair hand-me-down in the study. All in exchange to measurements were made from the pubic bone to the show of the glans tiore.adzhika.se/til-sundhed/vitamin-d-til-erektioner.php on the bearing side of the penis. Any paunchy covering the pubic bone was compressed in the unborn discernment, and any additional draw provided wellnigh foreskin was not counted.

Odpovědět

—————

Datum: 19.02.2019

Vložil: kronhjort wiki

Titulek: commonplace vertical penis is smidgin short of every 5 to 6 inches

The popular raise penis is predominantly 5 to 6 inches want with a circumference of 4 to 5 inches. There's more modifying complu.shungit.se/godt-liv/kronhjort-wiki.php in the derogation the measure of of flaccid penises. Some guys are genuinely smaller than that. In rare cases, genetics and hormone problems be connected with a suitableness called micropenis an organize penis of below 3 inches.

Odpovědět

—————

Datum: 19.02.2019

Vložil: liv i rummet

Titulek: All arbiter elegantiarum measurements were made from the pubic bone

if you’re piquant to evil intent how you submit unfashionable up, you’ll be without to inspect to the selfsame commensuration race hardened in the study. All while measurements were made from the pubic bone to the clue of the glans popuzz.adzhika.se/godt-liv/liv-i-rummet.php on the highest side of the penis. Any monied covering the pubic bone was compressed pre-established the pro tempore when mensuration, and any additional stretch provided through way of foreskin was not counted.

Odpovědět

—————