LED MATRIX

Jednou z mnoha možnosti, jak poskytnout takřka libovolné informace z vnitřku jednočipu uživateli je zobrazovací jednotka sestavená z LED diod poskládaných do matice (ostatně nějak tak je tomu právě v tomto případě - vlastně ve všech pěti případech). Celá atrakce začala zkoušením na vypájené matici 5x7 bodů. To, co to zobrazuje je naprogramováno poměrně dost vtipně - v podstatě se jedná o několik polí hodnot, mezi kterými program postupně přechází. Elegance v tom moc není, ale jako první pokus to je uspokojivé... výsledek vypadá (no vlastně už nevypadá - rozebral jsem to) takto:


Po odzkoušení první aplikace, ve které byly diody matice nějakým způsobem řízeny jsem přistoupil k pokusné konstrukci s budiči sedmisegmentových displejů (zpočátku na nepájivém poli) - výsledek vypadal nějak takto:


Správně - orientace matice je podivná (místo sedmi řádků x pět sloupců je to přetočený - je tomu tak z toho důvodu, že tato matice má společné katody hold po sloupcích). Po nějaké té dřině a především po nutném prohloubení jazyka C (zejména práce s poli a ukazateli) jsem funkce zobrazovací jednotky poněkud rozšířil. Doplnění se týká zejména obvodu reálného času (RTC) PCF 8563 a dokončení znakové sady (použité znaky jsou 5x7 bodů, uloženy jsou v programové paměti jednočipu). Výsledek pak vypadá nějak takto:


Tato konkrétní aplikace je založena na pětici LED diodových maticových zobrazovačů, kde každá z těchto matic je ovládána drivery, které jsou určeny zejména pro obsluhu sedmi - segmentových zobrazovačů (každý takový šváb dokáže obsloužit osm kusů sedmisegmentovek s tečkou - to nám dává 8x8 - celkem 64 možných bodů). Abych nezapomněl, označení konkrétního obvodu je MAX7219 CNG z produkce MAXIM. Celkové řízení zajišťuje jednočip Atmel AtMEGA32, u kterého jsou dále využívány vychytávky jako UART jednotka pro komunikaci s PC, TWI (neboli I2C) pro komunikaci s RTC (obvod reálného času) a především SPI pro programování za použití programátoru AVRISP mkII.

 

S konstrukcí je to asi tak - obsluha těchto budičů je zajišťována obdobně, jako bychom řídili osmibitové posuvné registry, takový registr je vlastně jeho součástí. Pro ovládání je pak nutné zajistit řízení těchto signálů:

DIN        -    vstup sériových dat

CLK        -    časové impulzy

LOAD     -    signál pro načtení dat z                     posuvného registru do                     vnitřních registrů       

DOUT    -    výstup posuvného                     registru (sem lze připojit                     vstup sériových dat                     dalšího obvodu v                     případné kaskádě)

 

Samotný datový rámec, který odvysíláme na příslušný obvod, pak obsahuje datovou a adresní část - kdy adresní částí sdělíme obvodu co má udělat a tou datovou částí, jak to má udělat. Vlastní vysílání datového rámce probíhá od MSB, po odvysílání všech bitů datového rámce je provedeno vložení do paměťového prostoru budiče náběžnou hranou na pinu LOAD. Je li přijatý požadavek smysluplný, budič se postará o vykonání požadovaného příkazu (příkazem může být nastavení jasu bodů, plnění registru sloupců a řádků, nastavení funkcí obvodu, aktivace testovacího režimu a podobně). Více napoví vnitřní blokové schéma obvodu.
 
 
V blokovém schématu je pár věcí zjevných - ve spodní části je šestnácti bitový posuvný registr, na který vstupují data od bitu MSB s časovým signálem (na náběžnou hranu jsou data posunuta do registru, na sestupnou hranu je poslední bit vysunut na výstup DOUT). Jakmile do registru nasuneme všech šestnáct bitů, náběžnou hranou na vstupu LOAD spustíme "ADRESS REGISTER DECODER", který z přijatých dat přečte adresu požadované operace (bity D8 - D11), pokud je adresa smysluplná, provede požadavek definovaný datovou částí příkazu (bity D0-D7). Soupis adres je uveden zde:
 
 

Diskusní téma: LED MATRIX

Datum: 15.02.2019

Vložil: casio herreur

Titulek: unchanging foods can multiply testosterone in men

not quite half of the men surveyed more than 50,000 people of both genders took as regards in the ruminate on would like to accede to a larger penis. It may be unsurprisingly, solely 0.2 percent wanted ramos.afsender.se/handy-artikler/casio-herreur.php the opposed, a smaller penis. Twelve percent of the men surveyed considered their own penis inconsequential 66 percent.

Odpovědět

—————

Datum: 15.02.2019

Vložil: hent pdf

Titulek: unchanging foods can separate not on b view up testosterone in men

on the increase of half of the men surveyed more than 50,000 people of both genders took participation in the stoppage would like to familiarity a larger penis. Peradventure unsurprisingly, solely 0.2 percent wanted coti.afsender.se/godt-liv/hent-pdf.php the vexatious, a smaller penis. Twelve percent of the men surveyed considered their own penis pocket-sized 66 percent.

Odpovědět

—————

Datum: 14.02.2019

Vložil: stiftelsen bracke diakoni

Titulek: stiftelsen bracke diakoni


Hi to all, how is the whole thing, I think every one is getting more from this website, and your views are pleasant for new visitors.
stiftelsen bracke diakoni titema.se/healthy-legs/stiftelsen-braecke-diakoni.php

Odpovědět

—————

Datum: 14.02.2019

Vložil: Ronaldjer

Titulek: The best site

graphicmuscle.com/Page.aspx?file=hot_shots.html

Odpovědět

—————

Datum: 14.02.2019

Vložil: lej bad kobenhavn

Titulek: established foods can multiply testosterone in men

but midget of half of the men surveyed more than 50,000 people of both genders took voice in the lucubrate would like to be subjected to a larger penis. Possibly unsurprisingly, only just 0.2 percent wanted rire.afsender.se/for-sundhed/lej-bed-kbenhavn.php the argumentative, a smaller penis. Twelve percent of the men surveyed considered their own penis dinky 66 percent.

Odpovědět

—————

Datum: 14.02.2019

Vložil: WayneNub

Titulek: The best site

wolfpackcc.com/forum/archive/index.php/f-45.html

Odpovědět

—————

Datum: 12.02.2019

Vložil: Monika

Titulek: I'm a very attractive and sexy girl

I'm a very attractive and sexy girl.
I like to travel.
I'm looking for a man who will invite me.
Will show the country or city.
And just have a good time together.
My intimate photos on the site >> www.flirtdatinng.com
My nick MONIKA22. On this site also my contact details.

Odpovědět

—————

Datum: 11.02.2019

Vložil: nmd piger

Titulek: tankard up after study makes it charming useful that

seniority of 20, it's comme ci satisfactory that the birdbrain the measure of penis you know again yawning instantly is the hugeness you're mutual to have. Stated it's a unmistakeably average-sized, and in all probability operating, penis, that's nothing to harry about. In other words, you're extraordinarily normal. I don't skilled in what your acclimatization is, but relle.dreng.se/online-konsultation/nmd-piger.php with the funding after cerebrate on makes it appealing decipherable that the only just assemblage who are invested in not bad penises or penis at elongated matrix, piece are men.

Odpovědět

—————

Datum: 11.02.2019

Vložil: DavidSkymn

Titulek: Отзывы о гадалке Стелла

Отзывы о гадалке Стелла, Отзывы о парапсихологе Стелла, Денежное благополучие, Колдунья Стелла, Гадание на свечах, Отзывы о провидице Стелла, Родовое проклятье, Предсказание Стелла, Гадалка Стелла, Хиромант Стелла, Отзывы о нумерологе Стелла

Odpovědět

—————

Datum: 11.02.2019

Vložil: chokladmousse creme fraiche

Titulek: chokladmousse creme fraiche


Hey are using Wordpress for your site platform? I'm new to the blog world but I'm trying to get started and create my own. Do you require any coding knowledge to make your own blog? Any help would be greatly appreciated!
chokladmousse creme fraiche livava.se/beauty-and-health/chokladmousse-creme-fraiche.php

Odpovědět

—————