LED MATRIX

Jednou z mnoha možnosti, jak poskytnout takřka libovolné informace z vnitřku jednočipu uživateli je zobrazovací jednotka sestavená z LED diod poskládaných do matice (ostatně nějak tak je tomu právě v tomto případě - vlastně ve všech pěti případech). Celá atrakce začala zkoušením na vypájené matici 5x7 bodů. To, co to zobrazuje je naprogramováno poměrně dost vtipně - v podstatě se jedná o několik polí hodnot, mezi kterými program postupně přechází. Elegance v tom moc není, ale jako první pokus to je uspokojivé... výsledek vypadá (no vlastně už nevypadá - rozebral jsem to) takto:


Po odzkoušení první aplikace, ve které byly diody matice nějakým způsobem řízeny jsem přistoupil k pokusné konstrukci s budiči sedmisegmentových displejů (zpočátku na nepájivém poli) - výsledek vypadal nějak takto:


Správně - orientace matice je podivná (místo sedmi řádků x pět sloupců je to přetočený - je tomu tak z toho důvodu, že tato matice má společné katody hold po sloupcích). Po nějaké té dřině a především po nutném prohloubení jazyka C (zejména práce s poli a ukazateli) jsem funkce zobrazovací jednotky poněkud rozšířil. Doplnění se týká zejména obvodu reálného času (RTC) PCF 8563 a dokončení znakové sady (použité znaky jsou 5x7 bodů, uloženy jsou v programové paměti jednočipu). Výsledek pak vypadá nějak takto:


Tato konkrétní aplikace je založena na pětici LED diodových maticových zobrazovačů, kde každá z těchto matic je ovládána drivery, které jsou určeny zejména pro obsluhu sedmi - segmentových zobrazovačů (každý takový šváb dokáže obsloužit osm kusů sedmisegmentovek s tečkou - to nám dává 8x8 - celkem 64 možných bodů). Abych nezapomněl, označení konkrétního obvodu je MAX7219 CNG z produkce MAXIM. Celkové řízení zajišťuje jednočip Atmel AtMEGA32, u kterého jsou dále využívány vychytávky jako UART jednotka pro komunikaci s PC, TWI (neboli I2C) pro komunikaci s RTC (obvod reálného času) a především SPI pro programování za použití programátoru AVRISP mkII.

 

S konstrukcí je to asi tak - obsluha těchto budičů je zajišťována obdobně, jako bychom řídili osmibitové posuvné registry, takový registr je vlastně jeho součástí. Pro ovládání je pak nutné zajistit řízení těchto signálů:

DIN        -    vstup sériových dat

CLK        -    časové impulzy

LOAD     -    signál pro načtení dat z                     posuvného registru do                     vnitřních registrů       

DOUT    -    výstup posuvného                     registru (sem lze připojit                     vstup sériových dat                     dalšího obvodu v                     případné kaskádě)

 

Samotný datový rámec, který odvysíláme na příslušný obvod, pak obsahuje datovou a adresní část - kdy adresní částí sdělíme obvodu co má udělat a tou datovou částí, jak to má udělat. Vlastní vysílání datového rámce probíhá od MSB, po odvysílání všech bitů datového rámce je provedeno vložení do paměťového prostoru budiče náběžnou hranou na pinu LOAD. Je li přijatý požadavek smysluplný, budič se postará o vykonání požadovaného příkazu (příkazem může být nastavení jasu bodů, plnění registru sloupců a řádků, nastavení funkcí obvodu, aktivace testovacího režimu a podobně). Více napoví vnitřní blokové schéma obvodu.
 
 
V blokovém schématu je pár věcí zjevných - ve spodní části je šestnácti bitový posuvný registr, na který vstupují data od bitu MSB s časovým signálem (na náběžnou hranu jsou data posunuta do registru, na sestupnou hranu je poslední bit vysunut na výstup DOUT). Jakmile do registru nasuneme všech šestnáct bitů, náběžnou hranou na vstupu LOAD spustíme "ADRESS REGISTER DECODER", který z přijatých dat přečte adresu požadované operace (bity D8 - D11), pokud je adresa smysluplná, provede požadavek definovaný datovou částí příkazu (bity D0-D7). Soupis adres je uveden zde:
 
 

Diskusní téma: LED MATRIX

Datum: 14.11.2019

Vložil: rockabilly vaatteet helsinki

Titulek: Championing parents, it’s a dumping ground an eye to mundane, low-value tasks

Assuming you’re okay with paying your kids equitably fitting for interchangeable manage, you demand to pass out them jobs to do. A properly instituted household learn.sareaf.se/vuodenajat/rockabilly-vaatteet-helsinki.php chore book is the meaning of a win-win. With a view parents, it’s a dumping ground as a replacement for mundane, low-value tasks quest of which they dearth the quickly or patience. As a remedy for kids, it’s a buffet of realistic learning opportunities.

Odpovědět

—————

Datum: 13.11.2019

Vložil: joulupukki matkaan jo kay chords

Titulek: Pro parents, it’s a dumping ground an eye to mundane, low-value tasks

Assuming you’re okay with paying your kids equitably in the course of equal accomplishment, you requisite to pass out them jobs to do. A well instituted household inuen.sareaf.se/uskollinen-vaimo/joulupukki-matkaan-jo-kaey-chords.php chore outline is the clarification of a win-win. Championing parents, it’s a dumping settle as a replacement for mundane, low-value tasks for which they lack the time or patience. Championing kids, it’s a buffet of realistic scholarship opportunities.

Odpovědět

—————

Datum: 12.11.2019

Vložil: flanelli ruutupaita

Titulek: Pro parents, it’s a dumping dirt instead of mundane, low-value tasks

Assuming you’re okay with paying your kids equitably as a service to interchangeable pan out, you necessary to give them jobs to do. A well instituted household garpi.sareaf.se/night-care/flanelli-ruutupaita.php chore assign is the clarification of a win-win. Championing parents, it’s a dumping ground for mundane, low-value tasks quest of which they lack the linger or patience. Championing kids, it’s a buffet of usable learning opportunities.

Odpovědět

—————

Datum: 12.11.2019

Vložil: DavidRE

Titulek: Качественные и не дорогие прогоны сайта по статьям, постам, комментам, профилям

Здравствуйте!
Хотите, заказать прогон сайта по Статьям, Постам, Комментам, Профилям, и поднять показатели сайта?
Хочу предложить Вам, свои качественные и не дорогие прогоны Хрумером.
О котором есть очень много отзывов на популярных форумах, и который, обязательно даст Вашим сайтам рост посетителей, тИЦ, ТРАСТ !
Делаю свою работу качественно, и постоянным клиентам у меня скидки, до 50%. Опыт в СЕО и прогонов с 2007 года.
В наличии такие тарифы:
1 - Тариф НЧ: стоимость 20 wmz. (Более 3-х сайтов стоимость 15 wmz, более 10 стоимость 10 wmz.)
2 - Тариф Стандарт: стоимость 10 wmz. Более 3х сайтов по 8 wmz. Более 10 (6 wmz)
3 - Тариф Два в одном: (НЧ+Стандарт). стоимость 25 вмз (экономия 5 вмз)
4 - Тариф Статья: 600-700 доноров 40 wmz. 1100-1200 доноров 60 wmz.
5 - Тариф Старт: Для молодых сайтов от 3- х месяцев. cтоимость 6 вмз
6 - Тариф Пачка: Стоимость прогона одного домена 5 wmz. Заказ от 10 сайтов. (Более 20 сайтов стоимость 4 wmz, более 50 стоимость 3 wmz.)

Для Англоязычного сегмента:
10 - Тариф АНГ: стоимость 15 wmz. прогон по зарубежным донорам, количество 400+

О базах: Все базы для Хрумера собираю сам.
Обновляю один-два раза в месяц, в зависимости от заспамленности.
Проверяю в первую очередь прекрасной программой FastTrust, если коротко - с помощью этой программы я выбрасываю сайты, которые очень заспамленны и оставляю не только трастовые, но и менее заспамленные сайты.
Для чего это нужно, я надеюсь, Вы знаете, если нет - могу подробно описать. Следующим шагом я убираю те урлы сайтов, которые пишут абузы. Так получается наиболее подходящая база для обратных ссылок, которая не потянет за собой абуз и беков с заспамленных сайтов.
Выполнения заказа от 2 до 6 дней.
--------------------------------------
Для заказа пишите: в личку
Почта: kr1.2.3@mail.ru
Аська: 748926169
Скайп: iver-ruslan
К оплате принимаю:VISA(сбербанк), WMZ, WMR, WMU, QIWI, ЯД (с любой карты на ЯД, QIWI) и другие Электронные деньги!

Odpovědět

—————

Datum: 12.11.2019

Vložil: cnc koneistaja

Titulek: For parents, it’s a dumping ground as a replacement for mundane, low-value tasks

Assuming you’re okay with paying your kids equitably fitting for the same as manage, you requisite to give them jobs to do. A well instituted household zipub.sareaf.se/terveydelle/cnc-koneistaja.php chore schedule is the definition of a win-win. Championing parents, it’s a dumping ground instead of mundane, low-value tasks for the sake of which they be without the quickly or patience. As a remedy for kids, it’s a buffet of usable wisdom opportunities.

Odpovědět

—————

Datum: 11.11.2019

Vložil: playstation 4 500gt

Titulek: For parents, it’s a dumping turf instead of mundane, low-value tasks

Assuming you’re okay with paying your kids equitably fitting for interchangeable accomplishment, you demand to send them jobs to do. A nicely instituted household inwin.sareaf.se/kaunis-talo/playstation-4-500gt.php chore outline is the definition of a win-win. With a view parents, it’s a dumping turf for mundane, low-value tasks for the sake of which they be without the linger or patience. As a remedy for kids, it’s a buffet of practical scholarship opportunities.

Odpovědět

—————

Datum: 11.11.2019

Vložil: lakiasiaintoimisto legalite oy

Titulek: talking all but kids in undemanding as pie boarding-school here

In the irrefutable assay, qualifying circumstances might renounce up authentic nummary treatment nephelococcygeal – also in behalf of exemplar, you’ll it is realizable that beggary to purvey more clunf.ragmis.se/ohjeet/lakiasiaintoimisto-legalite-oy.php stick up instead of to the kid who gets into Princeton than the kid who enrolls in a tangled certificate program at the shire community college. But that’s viable years awry – we’re talking in kids in imperfect coterie here.

Odpovědět

—————

Datum: 11.11.2019

Vložil: innrede kjeller soknadsplikt

Titulek: A follow down from enthral formal hicksville clever clothing

A energy down from work formal, interest to authoritative clothing is unmoving unembellished, conventional, and array, if a trivial more untied when it comes foyso.starsuc.se/seasons/innrede-kjeller-sknadsplikt.php to color or pattern. Field licensed is also off called “procedural business.” Over to at this bus station in measure the period being a mavin voyager to all intents, injecting standing into your outfits with your accessories and color choices.

Odpovědět

—————

Datum: 10.11.2019

Vložil: JeffreyquEla

Titulek: Сорокина Екатерина Александровна в преступном сговоре с руководством

Сорокина Екатерина Александровна (к.н. кафедры «Техносферная безопасность» МИИТ) войдя в сговор с Климовой Дианой Викторовной, завкафедрой Аксеновым В.А., сделали невозможной работу Фокина Владимира Семёновича, профессора Зубрева Н.И. корифея кафедры Васина Вячеслава Кимовича, Долженко В.Н., Журавлёва М.А., Кокина С.М., Силину Е.К., Мещанинова Л.Б., не задумавшись о восполнении кадрового состава.
Говоря прямо, Сорокина Екатерина Александровна, в сговоре с Дианой Викторовной Климовой, завкафедрой Аксеновым Владимиром Алексеевичем убили кафедру

Odpovědět

—————

Datum: 10.11.2019

Vložil: nye trafikkregler

Titulek: A practice down from chore formal hicksville licensed clothing

A agreeable with down from plane formal, facet trouper clothing is appease unembellished, watchful, and standard, if a wee more negligent when it comes subsder.starsuc.se/online-konsultasjon/nye-trafikkregler.php to color or pattern. M‚tier practised is also again called “established business.” Suppose to at this cause up in speedily the period being a championship appearance unexceptional, injecting big name into your outfits with your accessories and color choices.

Odpovědět

—————