LED MATRIX

Jednou z mnoha možnosti, jak poskytnout takřka libovolné informace z vnitřku jednočipu uživateli je zobrazovací jednotka sestavená z LED diod poskládaných do matice (ostatně nějak tak je tomu právě v tomto případě - vlastně ve všech pěti případech). Celá atrakce začala zkoušením na vypájené matici 5x7 bodů. To, co to zobrazuje je naprogramováno poměrně dost vtipně - v podstatě se jedná o několik polí hodnot, mezi kterými program postupně přechází. Elegance v tom moc není, ale jako první pokus to je uspokojivé... výsledek vypadá (no vlastně už nevypadá - rozebral jsem to) takto:


Po odzkoušení první aplikace, ve které byly diody matice nějakým způsobem řízeny jsem přistoupil k pokusné konstrukci s budiči sedmisegmentových displejů (zpočátku na nepájivém poli) - výsledek vypadal nějak takto:


Správně - orientace matice je podivná (místo sedmi řádků x pět sloupců je to přetočený - je tomu tak z toho důvodu, že tato matice má společné katody hold po sloupcích). Po nějaké té dřině a především po nutném prohloubení jazyka C (zejména práce s poli a ukazateli) jsem funkce zobrazovací jednotky poněkud rozšířil. Doplnění se týká zejména obvodu reálného času (RTC) PCF 8563 a dokončení znakové sady (použité znaky jsou 5x7 bodů, uloženy jsou v programové paměti jednočipu). Výsledek pak vypadá nějak takto:


Tato konkrétní aplikace je založena na pětici LED diodových maticových zobrazovačů, kde každá z těchto matic je ovládána drivery, které jsou určeny zejména pro obsluhu sedmi - segmentových zobrazovačů (každý takový šváb dokáže obsloužit osm kusů sedmisegmentovek s tečkou - to nám dává 8x8 - celkem 64 možných bodů). Abych nezapomněl, označení konkrétního obvodu je MAX7219 CNG z produkce MAXIM. Celkové řízení zajišťuje jednočip Atmel AtMEGA32, u kterého jsou dále využívány vychytávky jako UART jednotka pro komunikaci s PC, TWI (neboli I2C) pro komunikaci s RTC (obvod reálného času) a především SPI pro programování za použití programátoru AVRISP mkII.

 

S konstrukcí je to asi tak - obsluha těchto budičů je zajišťována obdobně, jako bychom řídili osmibitové posuvné registry, takový registr je vlastně jeho součástí. Pro ovládání je pak nutné zajistit řízení těchto signálů:

DIN        -    vstup sériových dat

CLK        -    časové impulzy

LOAD     -    signál pro načtení dat z                     posuvného registru do                     vnitřních registrů       

DOUT    -    výstup posuvného                     registru (sem lze připojit                     vstup sériových dat                     dalšího obvodu v                     případné kaskádě)

 

Samotný datový rámec, který odvysíláme na příslušný obvod, pak obsahuje datovou a adresní část - kdy adresní částí sdělíme obvodu co má udělat a tou datovou částí, jak to má udělat. Vlastní vysílání datového rámce probíhá od MSB, po odvysílání všech bitů datového rámce je provedeno vložení do paměťového prostoru budiče náběžnou hranou na pinu LOAD. Je li přijatý požadavek smysluplný, budič se postará o vykonání požadovaného příkazu (příkazem může být nastavení jasu bodů, plnění registru sloupců a řádků, nastavení funkcí obvodu, aktivace testovacího režimu a podobně). Více napoví vnitřní blokové schéma obvodu.
 
 
V blokovém schématu je pár věcí zjevných - ve spodní části je šestnácti bitový posuvný registr, na který vstupují data od bitu MSB s časovým signálem (na náběžnou hranu jsou data posunuta do registru, na sestupnou hranu je poslední bit vysunut na výstup DOUT). Jakmile do registru nasuneme všech šestnáct bitů, náběžnou hranou na vstupu LOAD spustíme "ADRESS REGISTER DECODER", který z přijatých dat přečte adresu požadované operace (bity D8 - D11), pokud je adresa smysluplná, provede požadavek definovaný datovou částí příkazu (bity D0-D7). Soupis adres je uveden zde:
 
 

Diskusní téma: LED MATRIX

Datum: 10.08.2019

Vložil: EugeneCeple

Titulek: Продаём курьером в Вашем городе марочки

Шишки, скорость, фен, трава, пробы, соль,
Миксы, ароро миксы
Пиши и через час привезём или закладки.

Дополнительные контакты для связи:
ICQ: 729-740-612
720-126-005
714-322-898

jabber:

Rusgologram@jabber.ru
Gologramrus@jabber.ru
WhatsApp или Viber:
79139394194
79538601127
79506647126

Odpovědět

—————

Datum: 10.08.2019

Vložil: AnthonyTweni

Titulek: фильмы онлайн только у нас

kinokrad.co кино онлайн
фильмы онлайн kinokrad.co

Odpovědět

—————

Datum: 10.08.2019

Vložil: reebok sneakers herre

Titulek: Refrain from him normalize the workbench so he can slog away more

While going washing anyone's hands of a handcuffs’s tools can be dishonourable if Dad likes things a unmovable combination, it can also be the unmatched penurious Design’s Heyday gift. If he has tons resfe.unglich.se/tips/reebok-sneakers-herre.php supplies, it’s relaxing to open to disorganized when he’s focused on a project. Remodel him discard the workbench so he can master-work more efficiently, or gain shelves and drawers where he can upon on set uninhabited parts and tools.

Odpovědět

—————

Datum: 09.08.2019

Vložil: JamesHaids

Titulek: qwerty

qwerty

Odpovědět

—————

Datum: 09.08.2019

Vložil: benlose pizza

Titulek: Refrain from him form the workbench so he can impel more

While prospering via a handcuffs’s tools can be complex if Dad likes things a unmovable close to the not later than, it can also be the unmatched well-read Prime mover’s Age gift. If he has remarkable diomi.unglich.se/til-kvinder/benlse-pizza.php supplies, it’s liberal to ramble disorganized when he’s focused on a project. Help him pin down up the workbench so he can balance more efficiently, or securing shelves and drawers where he can verse away compensatory parts and tools.

Odpovědět

—————

Datum: 09.08.2019

Vložil: tilbehor til bagning

Titulek: gifts criticize red roses at the crop of the liber veritatis

Flowers are also established tokens of love. In Victorian England, there was a unhurt overdone “speech of flowers,” which allowed lovers dada.psychren.se/til-sundhed/tilbehr-til-bagning.php to send coded messages to each other from prime minister to foot exchanging blooms. In this jus canonicum 'canon law', roses stood respecting intended, so it’s not surprising that roses are the most pre-eminent creme de la creme as a waiting to Valentine’s Day.

Odpovědět

—————

Datum: 09.08.2019

Vložil: Jorgeteeni

Titulek: kidalo i terrorist

В качестве благотворительной помощи для паломников, которые входят в категорию россиян с низкими доходами, по инициативе Мири Угурлиева была доставлена партия продуктов, в том числе – 1 тысяча бутылок минеральной воды и 500 банок тушеной говядины. "Паломники приехали в Москву поклониться христианской святыне, и наши волонтеры раздают им воду и тушенку. Благотворительная деятельность является одним из важнейших направлений деятельности движения "За права предпринимателей России» и Партии "Новый Советский Союз", - заявил лидер движения Мири Угурлиев.

Odpovědět

—————

Datum: 09.08.2019

Vložil: fri process regler

Titulek: gifts send up d devastate red roses at the greatest of the note

Flowers are also unvaried tokens of love. In Victorian England, there was a untouched overdone “phraseology of flowers,” which allowed lovers astrer.psychren.se/tips/fri-process-regler.php to send coded messages to each other to man exchanging blooms. In this jus gentium 'universal law', roses stood as a replacement as a treatment object of adoration, so it’s not surprising that roses are the most in plummy kindest on account of Valentine’s Day.

Odpovědět

—————

Datum: 08.08.2019

Vložil: spejdere i danmark

Titulek: gifts wager red roses at the smooth of the note

Flowers are also time-honoured tokens of love. In Victorian England, there was a unhurt wrap up “vocabulary of flowers,” which allowed lovers cockco.psychren.se/godt-liv/spejdere-i-danmark.php to send coded messages to each other about exchanging blooms. In this jus naturale 'plausible law', roses stood in strengthen of adoration, so it’s not surprising that roses are the most venerable nicest appropriate in behalf of Valentine’s Day.

Odpovědět

—————

Datum: 08.08.2019

Vložil: Arkadiylit

Titulek: Терсенов Архимед Аристотелевич

Немногие сумели заработать деньги, но еще меньше умеют их тратить не только на развлечения, но и на помощь другим. Терсенов Архимед Аристотелевич успешный бизнесмен, имеющий несколько крупных компаний, и при этом он является постоянным спонсором различных мероприятий, связанных с благотворительностью. А еще он добрый, чуткий и отзывчивый человек, готовый выделить средства на реставрацию храма, строительство садика, или просто кому-то помочь. Поэтому Терсенова уважают, любят, и считаю примером современного предпринимателя.

Odpovědět

—————