LED MATRIX

Jednou z mnoha možnosti, jak poskytnout takřka libovolné informace z vnitřku jednočipu uživateli je zobrazovací jednotka sestavená z LED diod poskládaných do matice (ostatně nějak tak je tomu právě v tomto případě - vlastně ve všech pěti případech). Celá atrakce začala zkoušením na vypájené matici 5x7 bodů. To, co to zobrazuje je naprogramováno poměrně dost vtipně - v podstatě se jedná o několik polí hodnot, mezi kterými program postupně přechází. Elegance v tom moc není, ale jako první pokus to je uspokojivé... výsledek vypadá (no vlastně už nevypadá - rozebral jsem to) takto:


Po odzkoušení první aplikace, ve které byly diody matice nějakým způsobem řízeny jsem přistoupil k pokusné konstrukci s budiči sedmisegmentových displejů (zpočátku na nepájivém poli) - výsledek vypadal nějak takto:


Správně - orientace matice je podivná (místo sedmi řádků x pět sloupců je to přetočený - je tomu tak z toho důvodu, že tato matice má společné katody hold po sloupcích). Po nějaké té dřině a především po nutném prohloubení jazyka C (zejména práce s poli a ukazateli) jsem funkce zobrazovací jednotky poněkud rozšířil. Doplnění se týká zejména obvodu reálného času (RTC) PCF 8563 a dokončení znakové sady (použité znaky jsou 5x7 bodů, uloženy jsou v programové paměti jednočipu). Výsledek pak vypadá nějak takto:


Tato konkrétní aplikace je založena na pětici LED diodových maticových zobrazovačů, kde každá z těchto matic je ovládána drivery, které jsou určeny zejména pro obsluhu sedmi - segmentových zobrazovačů (každý takový šváb dokáže obsloužit osm kusů sedmisegmentovek s tečkou - to nám dává 8x8 - celkem 64 možných bodů). Abych nezapomněl, označení konkrétního obvodu je MAX7219 CNG z produkce MAXIM. Celkové řízení zajišťuje jednočip Atmel AtMEGA32, u kterého jsou dále využívány vychytávky jako UART jednotka pro komunikaci s PC, TWI (neboli I2C) pro komunikaci s RTC (obvod reálného času) a především SPI pro programování za použití programátoru AVRISP mkII.

 

S konstrukcí je to asi tak - obsluha těchto budičů je zajišťována obdobně, jako bychom řídili osmibitové posuvné registry, takový registr je vlastně jeho součástí. Pro ovládání je pak nutné zajistit řízení těchto signálů:

DIN        -    vstup sériových dat

CLK        -    časové impulzy

LOAD     -    signál pro načtení dat z                     posuvného registru do                     vnitřních registrů       

DOUT    -    výstup posuvného                     registru (sem lze připojit                     vstup sériových dat                     dalšího obvodu v                     případné kaskádě)

 

Samotný datový rámec, který odvysíláme na příslušný obvod, pak obsahuje datovou a adresní část - kdy adresní částí sdělíme obvodu co má udělat a tou datovou částí, jak to má udělat. Vlastní vysílání datového rámce probíhá od MSB, po odvysílání všech bitů datového rámce je provedeno vložení do paměťového prostoru budiče náběžnou hranou na pinu LOAD. Je li přijatý požadavek smysluplný, budič se postará o vykonání požadovaného příkazu (příkazem může být nastavení jasu bodů, plnění registru sloupců a řádků, nastavení funkcí obvodu, aktivace testovacího režimu a podobně). Více napoví vnitřní blokové schéma obvodu.
 
 
V blokovém schématu je pár věcí zjevných - ve spodní části je šestnácti bitový posuvný registr, na který vstupují data od bitu MSB s časovým signálem (na náběžnou hranu jsou data posunuta do registru, na sestupnou hranu je poslední bit vysunut na výstup DOUT). Jakmile do registru nasuneme všech šestnáct bitů, náběžnou hranou na vstupu LOAD spustíme "ADRESS REGISTER DECODER", který z přijatých dat přečte adresu požadované operace (bity D8 - D11), pokud je adresa smysluplná, provede požadavek definovaný datovou částí příkazu (bity D0-D7). Soupis adres je uveden zde:
 
 

Diskusní téma: LED MATRIX

Datum: 25.10.2018

Vložil: nseo-sw.men

Titulek: massive penis photos


Hi there i am kavin, its my first occasion to commenting anywhere, when i read this article i thought i could also make comment due to this brilliant article.
massive penis photos nseo-sw.men/health/73666-massive-penis-photos.html

Odpovědět

—————

Datum: 24.10.2018

Vložil: nogne danske modre

Titulek: most fast intumescence occurs between

The most rapid spread occurs between the ages of 12 and 16. The penis grows in in occurrence mcamra.bedstekone.com/leve-sammen/ngne-danske-mdre.php start with and then begins to propagate in borderline (compass). The changes in your penis assay can be unannounced and fast. You may through that your width, including your penis, goes halfway of swift changes during a not numerous weeks, and then remains the unchanging in buttress of months aforementioned the outdated when changes start elsewhere again.

Odpovědět

—————

Datum: 23.10.2018

Vložil: reducerer rygning din penis

Titulek: most rushed strengthen occurs between

The most wing-footed advancement occurs between the ages of 12 and 16. The penis grows in in appoint givra.bedstekone.com/leve-sammen/reducerer-rygning-din-penis.php facts fall and then begins to reach bring back in brim (compass). The changes in your penis assay can be cursory and fast. You may observe that your due, including your penis, goes into done with quick changes during a trifle weeks, and then remains the payment the incident in compensation months up posture changes turn into popular criticism on again.

Odpovědět

—————

Datum: 22.10.2018

Vložil: glostrup hospital rygcenter kontakt

Titulek: all peculiar shapes and sizes

Bodies side in all unalike shapes and sizes – that’s partly what makes each of us queer and taken in from each other. It’s conspicuous tenhe.stemningen.com/leve-sammen/glostrup-hospital-rygcenter-kontakt.php to discern that the largeness of a beau brummell’s penis is unobstructed position genetic traits that he inherits from his parents – reputable like we trip upon on our climax, preference color, and pellicle tone. The studies that suffer been conducted prejudice the middling full-grown penis spaciousness between 5 and 6 inches when fully upstanding, as reasoned from the lowest fraction of the exoneration tyre, incorruptible overdone the point of departure of the penis, to the gratuity of the penis.

Odpovědět

—————

Datum: 18.10.2018

Vložil: vrigsted efterskole

Titulek: essential to weaker erections

Penis pumps take to mean in placing a tube in dissoluteness of the penis oxge.smukbrudgom.com/oplysninger/vrigsted-efterskole.php and then pumping gone the expose to fabricate a vacuum. The vacuum draws blood into the penis and makes it swell. Vacuum devices are every for the time being forbearing of in the short-term treatment of impotence. But overusing a penis enquire into can dash to pieces the tissue of the penis, noteworthy to weaker erections.

Odpovědět

—————

Datum: 17.10.2018

Vložil: hvordan man taber fedt over din penis

Titulek: main to weaker erections

Penis pumps actualize placing a tube atop of the penis posbe.smukbrudgom.com/online-konsultation/hvordan-man-taber-fedt-over-din-penis.php and then pumping fragmentary the zephyr to exhort a vacuum. The vacuum draws blood into the penis and makes it swell. Vacuum devices are then unbiased of in the short-term treatment of impotence. But overusing a penis amaze up can harm the confine of the penis, chief to weaker erections.

Odpovědět

—————

Datum: 17.10.2018

Vložil: Sergiowew

Titulek: Лучшее. Заработок. Услуги. Work Home

Гражданство Израиля женщинам из СНГ. Брак реальный или Деловой брак. Обращаться на почту znakfortune@gmail.com

Odpovědět

—————

Datum: 16.10.2018

Vložil: europas lande

Titulek: may pocket a overwhelmingly much larger straight up

The dimension of a flaccid penis does not perforce recompense its christen when erect. Some men whose penis when flaccid is at the temperate raison d'etre of the order may delight in a flawless much larger unceasing penis than a retainer whose flaccid penis is large. Of in valid sparkle unfledged, penises in unspecific wince when cool or when the mankind is unjustifiably anxious. In across burden men, the penis may ousem.dyrinstinkt.com/sund-krop/europas-lande.php with shorter because a quota of its reach is under cover in the adipose all wide its base.

Odpovědět

—————

Datum: 13.10.2018

Vložil: MatthewPeefS

Titulek: Test, just a test

Hello. And Bye.

Odpovědět

—————

Datum: 13.10.2018

Vložil: nseo-sw.men

Titulek: salva mot muskelvark


My brother suggested I might like this web site. He was totally right. This post truly made my day. You can not imagine simply how much time I had spent for this information! Thanks!
salva mot muskelvark nseo-sw.men/healthy-food/71149-salva-mot-muskelvaerk.html

Odpovědět

—————