XMega

Jedná se o řadu mikroprocesorů z rodiny AVR. Mikroprocesory XMega nabízejí oproti příbuzným z řady ATmega celou řadu vylepšení a rozšíření. Pro první kroky jsem zvolil vývojový kit výrobce MIKROELEKTRONIKA označený prostě a trefně "Ready for XMEGA". Kit je osazen mikroprocesorem Atmel Xmega 128A1, jednotlivé piny (a že je jich 100) jsou vyvedeny na kolíky (uživatel si musí osadit sám). Samozřejmostí je přítomnost FTDI obvodu, který vytvoří virtuální COM port, jehož RX a TX kanál je připojen na PORT C (obvod lze od mikroprocesoru odpojit odpájením propojek), dále napájecí částí, která umožňuje napájení aplikace z USB portu, případně pak z externího AC/DC zdroje.
 
Pro vlastní programování mikroprocesoru je na výběr z JTAG a PDI rozhraní. Netuším proč, ale komunikace prostřednictvím AVRISP mkii jaksi valně nechodila, programátor Atmel-ICE si již s jednočipem rozuměl lépe (i bez programátoru netřeba zoufat, v mikroprocesoru je nahrán bootloader, program do něj dostanete tedy i přes USB rozhraní a zdarma dostupnou aplikaci).
 
Je roztomilé, že při prvním spuštění Vám to zahraje jakousi melodii prostřednictvím beepru - máte tak alespoň jistotu, že je zařízení v pořádku a funguje :-).