Pomalé PC, aneb jak jsem vyzrál na šneka

Taky Vás sem a tam trápí nízký výkon Vašeho počítače? Výkon toho mého určitě trápil mě, proto je v názvu článku uveden právě šnek. Možná to znáte, ten pocit kdy si otevřete prohlížeč a v něm oblíbený facebook, pustíte internetové rádio a do toho nedej bože začnete něco tvořit ve wordu, excelu, corellu. Po určité době se může stát, že text ve wordu je zapisován se zpožděním (někdy je to pomalu na kouřovou), když si pustíte video v rozlišením vyšším než je pixel na celou hlavu aktéra, začne se "sekat". O následující radě se vedou diskuze že to je k ničemu nebo to naopak pomáhá - můj verdikt je, že to pomáhá a to moc! Každopádně to není žádná podrobná analýza, prostě mně to pomohlo, tak se chci podělit.

Když jsem se pídil po tom, proč i navzdory tomu, že mám relativně výkonný notebook (Lenovo ThinkPad), nejsem schopen po určité době prakticky žádné činnosti, našel jsem na netu spásný článek popisující aplikace, které umí nějakým způsobem managovat paměť. Zmíním tu utilitku, kterou jsem začal používat a která mně opravdu funguje a která mně opravdu velmi helfla. Pátrání na svém PC jsem zahájil ve správci úloh, ze kterého jsem se přesunul do nástroje "Sledování prostředků", dále na kartu "Paměť". Ve spodní části je umístěn progress bar, který zobrazuje stav paměti (najdete v něm podíl rezervované, používané, změněné, pohotovostní a volné paměti). Právě ta volná paměť se pohybovala někde kolem 20MB a nulou :-). Fyzickou paměť využívají aplikace kterým jsou příslušné prostředky přidělovány operačním systémem, pokud je běžících aplikací opravdu hodně, případně PC běží delší dobu (pravdou je, že ho málo kdy vypínám, často ho nechám jen usnout) za kterou jste hromadu aplikací stihli spustit a následně ukončit, paměť může být zaneřáděná (zejména pokud již nevyužívaná paměť po ukončení aplikací není operačním systémem uvolněna).

Zabrouzdal jsem po netu, abych našel něco schopnýho a zároveň aby to bylo zadarmo :-). Narazil jsem na utilitku "MaxMEM", kterou jsem nainstaloval do počítače a spustil. Ikonka se následně zobrazí v "System tray" a dává najevo že je "v akci". Bezprostředně po spuštění došlo k uvolnění paměti (přikládám screenshot nástroje pro sledování prostředků).

Vítaným projevem tohoto uvolnění je opravdu znatelné zrychlení notebooku, ke kterému mám připojeny dva monitory a na kterých jsem si video v HD kvalitě (například na youtube nebo streamu) předtím v podstatě nepustil. Link na stažení programu je zde:

https://www.analogx.com/contents/download/System/maxmem/Freeware.htm

Nikoho k instalaci utilitky samozřejmě nenutím a nenesu tedy samozřejmě za případné škody odpovědnost (aby jo když jsem ji nevytvářel), myslím ale že se není čeho obávat a výsledky mohou opravdu potěšit.