Výhra ve "šťastných deset"? - návod jak s tím raději skončit...

Asi jako mnoho ostatních i mě před časem napadlo, proč nepokusit štěstěnu (podotýkám že jsem osoba, která nikdy nevyhrála snad ani v tombole) - představa je to ale, co si budeme říkat, lákavá. Vedle toho že nemám štěstí, je mně i zatěžko hrát o deset korun karetní hru prší v hospodě i přesto jsem si párkrát bůra vsadil - jak se dalo čekat, vše se neobešlo bez neúspěchu - přesunul jsem tedy sázení do virtuální roviny (přeci jen to "co kdyby" tam je) :-), konkrétně jsem natipoval svá šťastná čísla a mrknul se, jak bych dopadl v historii, konkrétně kdybych tato čísla sázel od roku 94, což je rok, od kterého se provádí zápisy jednotlivých tažení (volně jsou k dispozici na webu sazky - ZDE), výsledek je nečekaný - nejen že ani jedna z mých kombinací od roku 94 nikdy nepadla - co líp, není tajemstvím, že za takovou dobu (těch slosování je víc jak 7700) jak tvrdí sazka, nepadla nikdy stejná kombinace čísel (myslím tím všech dvaceti), v jednom případě se mně podařilo získat dvě shody deseti čísel (to znamená, že kdybych si vsadil čísla 17,22,27,33,36,43,44,48,65,76 na tažení které proběhlo dne 9.11.2015 a 22.11.2015 vyhrál bych při vkladu 10Kč dohromady "pouhý" čtyři melouny, protože jsem bohužel ani jednou v těchto případech netrefil královské číslo - pořád tam je ale to kdyby).
 
Jak že se na tuto hru dívá matematika? Čísla jsou divoká a pravděpodobnost, že někdo trefí všech deset čísel je asi taková, jako že já vyhraju atletickej závod...kombinatorikou dojdeme k závratnému číslu 3 535 316 142 212 180 000 - přesně tolik kombinací o dvaceti číslech poskládáme z čísel osmdesáti, no a jelikož slosování proběhlo "teprve" něco k osmi tisícům, asi to ještě nějakou chvíli potrvá, než projdeme všechny kombinace (ta hra je prostě na celej život - ale týhle planety). V matice jsem nikdy nevynikal, nicméně pravděpodobnost že právě já vyhraju je 1 ku devíti milionům (dobře to je vysvětleno například ZDE).
 
Matika je jedna věc, osobně se přesvědčit věc druhá - na tomto webu jde především o praktičnost, stáhl jsem si tedy zmíněný .csv soubor (ke stažení ZDE) a trochu si ho poupravil (můj upravený excelovský soubor je ZDE). 
 
Zmíněná "šťastná" čísla 17,22,27,33,36,43,44,48,65,76 jsem vložil do červeného pole (můžete tam zadat třeba všech dvacet), ve žlutém poli se pak zobrazí počet slosování, kdy při těchto číslech padlo víc jak deset shodných (v mém případě padla tato kombinace od roku 94 dvakrát).
 
K dispozici je ještě na další kartě graf s vysokou vypovídací hodnotou a jednoduchou interpretací - o mé kombinaci vypovídá asi tolik, že kdybych zmíněnou kombinaci sázel od roku 94 každý den, za 21 let bych vydělal dejme tomu čtyři miliony (pokud bych se nelekl první výhry a sázel tuto kombinaci dál) a stálo by mě to "pouze" kolem osmdesáti tisíc - je to však jedna z 3 535 316 142 212 180 000 možných kombinací, která se už za můj život nemusí opakovat - co si tedy z tohoto článku vzít? Výhra ve hře Šťastných deset není nemožná, je jen astronomicky vysoce nereálná což bohužel představuje fakt, že prakticky neskýtá možnost nenadálého zbohatnutí - nicméně, naděje vždy umírá poslední, čímž se loučím a jdu trénovat na ty atletický závody...:-)
 
 
 

 


Diskusní téma: Šťastných deset

Datum: 15.12.2015

Vložil: eramin

Titulek: výhra

Mě se povedlo vyhrát tisícovku

Odpovědět

—————